Jeep parking only

Jutustelua asiasta ja sen vierestä.
Toni S.
Viestit: 325
Liittynyt: 09.04.2008. 23:23
Paikkakunta: Helsinki

Jeep parking only

Viesti Kirjoittaja Toni S. » 01.02.2010. 9:29

Tulipahan hivenen lunta taas eilen. Onneksi Jeepin kanssa parkkipaikan löytäminen ei ollut niin vaikea rasti. :)

Kuva

Arvaan että muilta varmasti löytyy paljon vakuuttavampia suorituksia (eikä kuvakaan ole mikään ihmeellinen - kännykameralla oli pieniä vaikeuksia, eikä tuosta kuvasta ehkä ihan näe sitä kuinka korkea lumivalli kyseessä oli) mutta tämä toimikoon keskustelunavauksena...
Jeep Patriot '07, pikkuisen paranneltu.
Ford F-150 '88, kaipaa pikkuisen parantelua.

Kuva

Croc
Viestit: 17
Liittynyt: 20.12.2008. 21:56
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja Croc » 02.02.2010. 20:01

Hyvä kuva, tässä on tosiaan tuota lunta riittänyt ja vähän ollut ikävä viime talvena alla ollutta -98 GC Laredoa. Nykyistä Sebringiäni en ihan heti yrittäisi upottaa tuohon kinokseen, ehkä joskus tulevaisuudessa parkkeeraus on jälleen helpompaa mahdollisen Jeep-kantaan paluun myötä.. :wink:
There can be only one

KJ
Viestit: 44
Liittynyt: 27.03.2008. 1:32
Paikkakunta:
CONTACT:

Viesti Kirjoittaja KJ » 02.02.2010. 21:25

:D juu oli se kiva ajella pitkin pääkaupungin katuja viikonloppuna kun pystyi vaihtamaan jopa kaistaa ja ohittelemaan muita autoilijoita
KJ 3.7 -03 mikkihiiri valoilla

linttaliiteri
Viestit: 11
Liittynyt: 11.05.2009. 21:04
Paikkakunta: Mäntsälä

Viesti Kirjoittaja linttaliiteri » 03.02.2010. 16:22

Vaik en nyt kovin vahingoniloinen olekkaan niin kyllähän tänä talvena on muutaman kerran hymyilyttänyt kun jengi tuskailee puikuloidensa kanssa nastat ropisten lumipöperössä. Jeeppi kun etenee eleettömän mukavasti ilman nastojakin 8)

Croc
Viestit: 17
Liittynyt: 20.12.2008. 21:56
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja Croc » 19.12.2010. 10:55

Saa nähdä millaisia haasteita tuleva talvi tuo mukanaan, alun perusteella kylmää ja lunta tulee riittämään. Tällä kertaa on kuitenkin kalusto kunnossa; uutena ajokkina on vm. 2002 Grand Chero V8 Overland :D
There can be only one

Renegade
Viestit: 269
Liittynyt: 22.03.2010. 10:08
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja Renegade » 21.12.2010. 16:32

Jep. Katujen auraus on aivan turhaa verorahojen haaskausta!

Ainoa asia mikä harmittaa tuolla liikenteessä on kun tavalliset kaksvetoiset menee vierekkäisille kaistoille liikennevaloissa. Sitten siellä takana saa odotella, että koskahan ne lähtee siitä sudittelemasta. Menisivät kiltisti perakkäin oikeanpuoleiselle kaistalle niin AUTOT pääsisi ohi.
Cherokee KJ 3.7 Renegade -04

MikkoP
Viestit: 14
Liittynyt: 03.11.2010. 10:10
Paikkakunta: Savitaipale

Viesti Kirjoittaja MikkoP » 22.12.2010. 8:13

Joo, kyllähän ajaminen ja pysäköinti näillä keleillä tuolla the laatikolla on yhtä juhlaa vrt. kaksivetoiseen henkilöpeliin. Aika kivasti toimii 4x4+luistonesto+automaatti+2,8 diesel -yhdistelmä liikkeellelähdöissä. KJ:n 2,5 CRD manuaalina oli jotenkin hengetön alakierroksilla verrattuna tähän.

Silti varovainen saapi olla. Eilen viereisen kaistan hondamies (crv) ajatteli selkeästi ottaa varaslähdön jo ennen vihreiden vaihtumista ja kääntyä valo-ohjatussa risteyksessä vasemmalle ennenkuin vastaantuleva liikenne ehtii risteykseen. Eipä vain tajunnut, että jalankulkuvalot vaihtuvat myöhässä ja keltaisilla jeepin keulan takaa tullut pyöräilijä oli todella lähellä ottaa tuntumaa CRV:n lokasuojaan.

Renegade
Viestit: 269
Liittynyt: 22.03.2010. 10:08
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja Renegade » 22.12.2010. 17:08

Pakko linkittää tämä tänne vaikka onkin jo kolme vuotta vanha juttu:
http://www.rockcrawler.com/features/new ... titude.asp

Siis kaksi vakiokuntoista Wrangleria kiipesi maailman korkeimman tulivuoren huipulle 6892 metriin. "Jeep parking only" kyltti oli tietysti mukana!
Miten mahtaisi radiosta tuttu hondamies onnistua tuossa?
Cherokee KJ 3.7 Renegade -04

Avatar
28CRDKJ
Viestit: 301
Liittynyt: 12.02.2010. 22:38
Paikkakunta: Liperi

Mistee?

Viesti Kirjoittaja 28CRDKJ » 22.12.2010. 23:43

Mistäs tollaisen kyltin löytäs?
Muualta kuin 6800 metristä :shock:

Aapo
Viestit: 114
Liittynyt: 10.04.2010. 23:50
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja Aapo » 23.12.2010. 0:09

Joku paikallinen zukizuki-mies oli kuullut ennätys tehtailusta ja käynyt heti kohta omalla offi-sj:llä tai vastaavalla ajelemassa vähän korkeammalla. Yksin. Noh, eipä vakio vehkeitä ja offikiesejä voi oikein vertailla. Mahtava homma kuitenkin Jeepin väeltä.

Tuntuu kyllä vähän kummalta, kun tällaista ei harrasteta Jeepillä sen enempää. Se Jeepin "one and only maastoauto"- imago taitaa olla nykyään enempi kuin hukassa. :roll:

Ainiin, joku halus niitä kylttejä:
http://www.allthingsjeep.com/and32100.html
http://www.shopwiki.com/Jeep+Parking+On ... treet+Sign
ja varmaan miljuuna muuta paikkaa, etunenässä ebay ja amazon

Avatar
ImacInnes
Moderaattori
Viestit: 2614
Liittynyt: 21.03.2008. 19:25
Paikkakunta: Helsinki-A`la Malmi

Kylttejä.

Viesti Kirjoittaja ImacInnes » 23.12.2010. 0:22

Huutonetissä on joskus joku kaupitellut tuollaista, vaan eip nyt näyttänyt olevan.
t. Ismo Ämmä
Palstan yksi siivooja!
GP Korjaus Oy
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
http://www.fjdc.org
http://www.jeep.fi

Avatar
KJark
Viestit: 77
Liittynyt: 30.03.2008. 20:03
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja KJark » 23.12.2010. 8:34

Minua ainakin kovasti ihmetyttää parkkeerauksessa ja yleisesti Jeep merkistä puhuttaessa sen "ainoa ja oikea maastoauto imago", joka ei todellakaan pidä nykypäivänä paikkansa.

Mielestäni tämä imago kärsii pahemman kerrran, jos yrittää viedä Jeeppiä oikeasti maastoon tai vaikka vaan lumipenkan läpi. Vakiokuntoisella Jeepillä ei vaan pysty ajanmaan maastossa ilman, että koko ajan saa pelätä missä seuraavaksi kolisee ja mikä menee rikki.

Jos Jeep haluaa pitää kiinni luotettavan maastoauton imagostaan, olisi jo korkea aika alkaa tekemään asian eteen jotakin. En voi ymmärtää tätä autonvalmistajaa ja heidän toimintaansa nykypäivänä. Enkä voi myöskään ymmärtää Suomen maahantuojan politiikka siitä, mitä malleja tuodaan maahan ja mitä ei.

Tässä joulun toivelista tehtaalle ja maahantuojalle Jeep -merkin tulevaisuuden varalle:

- Kaikki turhat hajoavat muovihilppeet pois auton alustasta ja puskureista. Ottavat kiinni ja hajoavat heti ensimmäiseen töyrääseen tai lumipenkkaan ajettaessa.

- Enemmän maavaraa jousituksen avulla (pidemmät jouset) ja alustan geometrian suunnittelun avulla. Lisäksi tarvitaan pidemmät ulosjoustovarat. Nykyiset myytävät mallit ovat niin matalia "lahnoja" ja niissä on liian lyhyet joustovarat, ettei niitä voi hyvällä tahdollakaan kutsua tämän osalta maastoautoiksi.

- alennusvaihteet ja maastovälitykset ovat itsestään selvyys Jeepissä.

- Autot pitäisi suunnitella jo tehtaalla sellaisiksi, että ne mahdollistavat myös suuremman rengaskoon käytön maasto-olosuhteissa. Pienellä lisäsuunnittelulla saisi pyöränaukot suuremmiksi, jotta alle mahtuisi heti suoraan tehtaalta tai jälkiasennuksena tarvittaessa halkaisijaltaan suuremmat renkaat.

- Alustan panssarointi jo tehtaalta

- Sitten on vielä kaikki nämä luotettavuus ja laatuasiat kaiken päälle. Uusi Wrangler valittiin tämä asian suhteen Yhdysvalloissa tiettävästi huonoimmaiksi autoksi. Siis eniten vikoja ja laatuongelmia kaikista automalleista!

- Jeep merkissä pitäisi keskittyä ja erikoistua valmistamaan oikeita maastoautoja. Maahantuojan pitäisi keskittyä tuomaan Jeep- merkistä vain maastoautoja, pitää panostaa maastokelpoisuuteen. Maahantuojilla saattaa olla myös vaikutus siihen, mitä tehdas tuottaa luomalla kysyntää maastoautoista, eikä mistään muusta jättämällä kaikki hetken hömppä citymaasturit ja Cross-overit muiden huoleksi.
ex: Jeep KJ 3.7 V6 limited + OME 2'' + skid plates

Toni S.
Viestit: 325
Liittynyt: 09.04.2008. 23:23
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Toni S. » 23.12.2010. 9:42

Ajatus Jeepistä pelkästään maastoautona on kyllä vain kapeasti asioita maastoajamisen näkövinkkelistä katsovien päässä syntynyt. Ainoastaan toisen maailmansodan aikana olivat kaikki Jeepit maastoajoa varten suunniteltuja, ne inhottavat "katumaasturit sun muut turhuudet" tulivat tuotantoon heti sodan päätyttyä. ( https://secure.wikimedia.org/wikipedia/ ... Jeep_Wagon ) Jeephän on myös tehnyt mm. postinjakeluautoja sun muita ei ihan niin pelkästään metsään tarkoitettuja kulkupelejä jo kaaauan aikaa sitten. (Tätä eivät varsinkaan jenkkifoorumeilla Jeep-merkin nykytilaa kiroavat vaikuta ikinä muistavan, ilmeisesti koska heidän omat intressinsä rajoittuvat pelkästään CJ/Wrangler-akselille.) Nähtävästi globaalin sotatilan kaltaisen erikoistilanteen ulkopuolella puhtaasti maastoon tarkoitettuja autoja valmistava firma on hieman marginaalinen... Ja monille se oma Jeep on päivittäinen kulkuväline, ei mikään viikonloppulelu, joten muutkin asiat kuin vain maastoajo-ominaisuudet painavat vaakakupissa.

Niin ja tuo KJarkin toive ettei maahantuoja toisi maahan muita Jeeppejä kuin niitä "oikeita maastureita" tarkoittaisi käytännössä koko Jeep-merkin myynnin lopettamista. Kuinka monella on varaa ja kiinnostusta laittaa tarvittavan suurta summa kiinni uuteen Wrangleriin tässä maassa? Perinteinen lyhyen akselivälin omaava Wrangler lähtee sieltä jostain 50k€:stä ja on kuitenkin aika pienet sisätilat omaava auto. Pidemmän akselivälin Unlimited-malli onkin minun näkökulmasta todella hieno keksintö - vaan se circa 75k€ lähtöhinta on hivenen suolainen useimmille... (Kyllä, CJ-8 on edelleen haaveissani. :) )

KJark on kyllä oikeassa siinä että hinnoittelupoliittiset realiteetitkin huomioonottaen Jeep voisi kyllä hieman tsempata joidenkin asioiden kanssa. Kustannussyyt eivät oikein voi olla syynä siihen ettei esim. kaikissa Patrioteissa ole samanlaisia vetopisteitä ja jarrujen softaa kuin siinä vain Pohjois-Amerikassa myytävässä Trail Rated-versiossa... Tarkoituksellinen halvempien/export-mallien rampauttaminen ei ole oikein tolkkupäistä toimintaa. Onkin mielenkiintoista nähdä miten Jeep-merkin omistajanvaihdos tulee vaikuttamaan asiaan.
Jeep Patriot '07, pikkuisen paranneltu.
Ford F-150 '88, kaipaa pikkuisen parantelua.

Kuva

Avatar
JAMANT
Site Admin
Viestit: 6442
Liittynyt: 26.03.2008. 20:33
Paikkakunta: Espoo
CONTACT:

Viesti Kirjoittaja JAMANT » 23.12.2010. 10:01

Jep, laatuun saisivat kyllä panostaa, asiakkaan 2008 Wranglerissa on jo kolmas :shock: perä menossa ja taas on kitkalukko rikki :(
Your Jeep specialist

Jeep Comanche -89, 4,0L6+AW-4+NP-231+Dana30+Dana35 w/POWERTRAX w/ 4"+ korotus & HD-steering sekä Jeep Wagoneer Limited -79, 360V8+TH-400+Quadra-Trac projekti
FJDC #1

Iines
Viestit: 52
Liittynyt: 26.10.2010. 13:41
Paikkakunta:

Viesti Kirjoittaja Iines » 23.12.2010. 21:58

Jeep -kylttejä löytyy vaikka tuolta

http://www.nippelit.fi/3rd/html/default ... 1&p_id=519

Kirjoita vastaus