Jeep Wrangler JKU CRD 2.8 2012

Tänne kaikki yleiset tekniikan kyssärit....
Tracker
Viestit: 159
Liittynyt: 03.04.2017. 13:06
Paikkakunta: Kuopio

Jeep Wrangler JKU CRD 2.8 2012

Viesti Kirjoittaja Tracker » 03.01.2026. 12:13

Terve,

Ostin Wranglerin kun tilaisuus tuli kohdalleni. Jeepin hyvät ominaisuudet yllättivät minut alkuun päivittäin useastikin erilaisissa ajotilanteissa. Vertailupohjana siis 50 aiempaa erimerkkistä ja -mallista autoa, joista yksi Jeeppi; 99- XJ 2.5 TDi, joka minulla on edelleen.

Honeymoonin aikana Bright Silver Artic JKUn uudelle omistajalle alkoi kerääntymään myös harmaita hiuksia, kun Jeep things started happen, niin kuin Yhdysvaltain Jeep kuskeilla on tapana asia ilmaista.

Päällimmäisenä on mielessäni kysymys, että kuinka pärjään CRDllä pohjolan talvessa ilman moottorilämmitintä ja mihin se kannattaa asentaa, kun tulipellin ja moottorin välissä on ahdas tila pumpulliselle lämmitysletkulämmittimelle?

JK. XJssä asia on ratkaistu Defan alavesiletkulämmittimellä, jonka kertaalleen vaihdoinkin uuteen samanlaiseen.

Kertokaahan asiasta jotka jo olette siihen vihkiytyneet, kiitos etukäteen!
Jeep on aito jeeppi.

Tracker
Viestit: 159
Liittynyt: 03.04.2017. 13:06
Paikkakunta: Kuopio

Re: Jeep Wrangler JKU CRD 2.8 2012

Viesti Kirjoittaja Tracker » 21.02.2026. 10:09

Terve,

Yleisen tiedon jakamiseksi kerron toimivan ratkaisun itse.

Ostin satasen hintaisen 1 kW letkulämmittimen asennussarjan kanssa Puuilosta ja asennutin sen Motohuollossa. Samalla vaihdatin jäähdytin nesteet uusiin kun huoltohistoriassa ei ollut siitä mainintoja.

Wrangler lämpenee -20C tunnissa parissa siten ettei automaatti hehkutusta tarvitse lainkaan. Samalla uudet jäähdytys nesteet aikaansaavat paremman lämmityksen/jäähdytyksen ajon aikana maan- ja metsäteitä ajettaessa.
Jeep on aito jeeppi.

Kirjoita vastaus