97-06 Wranglerin hankintaa

Tänne kaikki yleiset tekniikan kyssärit....
Jere
Viestit: 55
Liittynyt: 20.05.2009. 21:33
Paikkakunta:

97-06 Wranglerin hankintaa

Viesti Kirjoittaja Jere » 14.03.2014. 23:04

Olen otsikon mukaista Wrankulaa mielitellyt jo jonkin aikaa ja nyt olen katsellut niitä Saksasta.

Alustavasti kyseeseen tullee -03 tai vanhempi, lähinnä käytömaksun vuoksi, koneeksi nelilitrainen mutta pienempiäkin olen kelpuuttanut listalle.

Maltillinen alustan ja korin korotus, leveämmät lokarit, isommat renkaat ja sen sellaiset ovat olleet vaikuttavia tekijöitä valinnassa, vakiokuntoista en kelpuuta. :) Cruise ja ilmastointi ovat myös varustetoiveiden listalla.

Autolla tullaan ajelemaan pääosin kadulla mutta koska metsässä pörrääminenkin kiinnostaa ja sitä on mönkkäreillä tullut harrastettua niin kärryssä pitää olla heti valmiina potentiaalia poiketa reunaviivojen ulkopuolelle. :)

Muttamuttamutta...

Mistä näitä oletettavasti noin 100tkm ajettuja germaaniveljien hallussa olleita autoja pitäisi tutkia jos ja kun menee katsomaan?

Automaatti vai manuaali?

Onko joku alustavalmistaja tai korkeuden muutoskikka mitä kannattaa varoa?

Apua ja neuvoja otetaan vastaan, ja toivottavasti kesäksi on Jeeppi pihassa.
Kipu on vain tunne

Avatar
Timo L
Viestit: 1500
Liittynyt: 23.06.2010. 11:30
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Timo L » 15.03.2014. 0:49

Jos kerran Saksasta haet, niin katsele suosiolla Rubicon- malleja. Hintaero ei ole ihan järkyttyvä, on valmiiksi lukot ja järeämmät akselit, järeämpi jakolaatikko, isommat renkaat.

Ehdottomasti nelilitrainen kone ja automaatti, et tule katumaan. Pienempi kone ei ole oikeasti kummoisesti pienempi kulutukseltaan, mutta sen sijaan kuutoskoneessa ruutia on paljon paremmin. Automaatti on mukavampi metsässä, ja... no.. kuka sitä keppiä jaksaa runkata kadulla? :shock: :D
'98 ZJ 5.9 Limited, putkihelmat- ja puskurit, yms. härpäkettä

Kirjoita vastaus