KJ ujeltaa

Tänne tarinaa ja kysymyksiä koko voimansiirrosta (vaihteisto, jakolaatikko, kardaanit, akselit)...
Maick
Viestit: 13
Liittynyt: 12.07.2015. 23:09
Paikkakunta:

KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja Maick » 04.09.2015. 18:59

Tervehdys,

Päädyin tälläisen 2.8 CRD KJ Cherokeen vuosimallia -07 (-06 valmistettu) omistajaksi tuossa viime kuun alussa ja siitä asti on kuulunut kabiiniin melko kova voimistuva ulina aina ajettaessa 30-85 km/h jonka jälkeen ääni hiljenee, voipi johtua tietenkin tuuliäänien voimistumisestakin. Pahimmillaan ääni on jossakin 70-85km/h haarukassa.

Silloin tällöin kuuluu (harvoin, tällä viikolla en ole kuullutkaan) pienemmissäkin nopeuksissa parkkipaikoilla pyöritellessä ja taajamassa selkeä metallinen vinkuminen tai kirskuminen jostakin etupäästä, todennäköisesti apparin puolelta. Ikäänkuin etupalan äänirauta laahaisi, nopealla vilaisulla auton ollessa tunkilla en moista nähnyt ja paloissa näytti olevan vielä hyvin pintaa.

Piruja on maalailtu seinille muutamaltakin taholta kaikenmaailman perärempoista lähtien. Auto on liikkeestä haettu ja odottaa edelleen ilmeisesti ratin asentotunnistimen anturia jostakin hyvin kaukaa (kuusta kenties, 1,5kk ollut tilauksessa kuulemma) ja muutamaa muutakin fiksausta jotka piti ennen auton luovutusta korjata, mukaanlukien tämä ulina/humina. Myyjähän todennäköisesti näyttää mulle rengasmelu tjms. korttia kun joskus tämän pajalle saavat joten siksi ajattelin hieman varautua tähän keskusteluun kyselemällä täältä mahdollisia syntipukkeja.

Näillä oireilla todennäköisin syyllinen taitaisi olla etupyörän laakeri? Rattikin on pykälän vinossa oikealle joten kulmatkin saattaa tietysti olla perseellään ja renkaat huutaa? Tämä ei tietenkään selitä tuota toista oiretta.

Mielenkiintoinen reissu tulossa muutenkin, noin viikon ajelun jälkeen pääsi Espoosta hakemaan uutta lasinnostinta apparin puolelle :lol:
Lyövät varmaan mulle kiltisti ja mukisematta sen 208€ lapaan :mrgreen:
Cherokee KJ -07, OME 2"

kozel
Viestit: 1315
Liittynyt: 15.11.2009. 21:26
Paikkakunta: Tuusula

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja kozel » 04.09.2015. 19:10

itse tein voimansiirron öljynvaihdon.

Muualla oli väärät öljyt paitsi etuperässä :D Myös moottorissa oli ihan liian tuhdit öljyt 20-50 :D

Ainakin tuo manuaalilaatikko on todella ranttu öljyistä.
kozel@ircnet

Avatar
ImacInnes
Moderaattori
Viestit: 2614
Liittynyt: 21.03.2008. 19:25
Paikkakunta: Helsinki-A`la Malmi

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja ImacInnes » 04.09.2015. 23:53

Terve.
Sullahan on hyvin asiat kun myyjäliike on tietoinen puutteista ja luvannut nuo hoitaa kuntoon.

Rengasmelua voi hieman tukia kun ajaa ensin asfaltilla uria pitkin ja sitten siityy ajamaan urien sivuun, jos on rengasmelusta kyse niin ääni muuttuu paljon riippuen missä kohtaa tietä ajaa.

Laakerissa jos on vika niin ääni muuttuu kun ajaa mutkassa tai mutkittelet jossain turvallisesti.

Kävin juuri oman libertyn katsastamassa ja tuli hylky kun yksi takaturvavyö ei lukkiutunut.
Näytti myös että vasemmassa etupyörässä on välystä ja sanoi että kannattaa tuo kohta puolin vaihtaa.

Kävin kotona ja otin turvavyön lukon irti avasin, putsasin ja voitelin sen niin johan rupes toimimaan. Olin puolen tunnin päästä näyttämässä vöyn toimivuuden ja 10,- lisämaksulla sain pelin leimattua.

Mulla on yksi käytetty tiukka laakeri Kouvolan mökillä ja sen meinaan vaihtaa väljän tilalle.

t. Ismo Ämmä
Palstan yksi siivooja!
GP Korjaus Oy
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
http://www.fjdc.org
http://www.jeep.fi

Maick
Viestit: 13
Liittynyt: 12.07.2015. 23:09
Paikkakunta:

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja Maick » 06.09.2015. 22:00

En usko oikein tuohon rengasmeluoptioon, ääni ei muutu oli sitten uusi tai vanha asfaltti, uratkaan eivät vaikuta.

Mutkittelukaan ei vaikuta joten laakerinkin voi unohtaa ilmeisesti. Täytyy varmaankin herkistellä jarrut ja tutkia tarkemmin etupään palojen ja levyjen kunto. Saapahan ainakin tuon kirskumisen pois. Takapalat ja levyt vaihdoin ensi töikseni kun olivat loppu.

Voimansiirron suuntaan mennään..
Cherokee KJ -07, OME 2"

Hunter
Viestit: 237
Liittynyt: 17.04.2008. 21:32
Paikkakunta:

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja Hunter » 10.09.2015. 7:59

Morot. Ajattelimpa osallistua keskusteluun kun juuri äsken tutkin manuaali 2,5crd cheroni ujellusta.
Ääni ei mikään valtaisan kova ole mutta häiritsee :O ja perästä se niinkuin kuuluu ja nyt tuli selko siihen, eli kun päästi
perästä öljyt pihalle niin metallinhilettähän siellä oli seassa. En tiedä mikä on sieltä hajonnut ja mitä sen kanssa tekee. Onko ylipäätään
turha sen kanssa otella vai katselisiko jonkin vaihtoperän tilalle ..jostain? :roll:
Jeep Cherokee KJ 2,5 CrD
Jeep Grand Cherokee 3,0 Crd Limited

Avatar
ImacInnes
Moderaattori
Viestit: 2614
Liittynyt: 21.03.2008. 19:25
Paikkakunta: Helsinki-A`la Malmi

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja ImacInnes » 10.09.2015. 8:51

Sielähän on liikkuvaa osaa seuraavasti.
-laakerit
-kehä hammaspyörä ja pinion hammaspyörä.
-nejä pienmpää hammaspyörää.

Näistä jostainhan se ääni lähtee tai kaikista yhteensä.

Linkkejen takaa osaa löytyy akseliin.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... s&_sacat=0

Ring and pinion settejä saa laakereilla tai ilman:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=Je ... .&_sacat=0

Sitä pitää nyt vaan verrata osien hintaa lompakon sisältöön ja sitten arvioida onko ujellus niin paha että siitä kannattaa jo nyt maksaa tuo hinta? Jos sieltä löytyy selvä syy niin hankkisin ja vaihtaisin vain nuo vialliset osat. Tai ajaa sen vian ulos, eli kunnes vaiva on sietämätön ja syy selvästi havaittavissa.

Tuossahan olis kyllä nyt "hyvä" syy hankkia vaikka lukkoperä samantein.

t. Ismo Ämmä
Palstan yksi siivooja!
GP Korjaus Oy
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
http://www.fjdc.org
http://www.jeep.fi

Hunter
Viestit: 237
Liittynyt: 17.04.2008. 21:32
Paikkakunta:

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja Hunter » 10.09.2015. 9:17

No joo. Kiitos linkistä.Ei noi nyt pahan hintasia ole kun vaan löytää oikenalaisen/sopivan ettei tarvitse palautella. Purkuauton perän sais 500e ja se olisi helpoin ratkaisu ehkä.
Se mikä tässä nyt tulee vastaan on että mistä löytyy sellainen seppä joka ton homman saisi osilla tehtyä ja vielä niin
että hammaskosketukset yms. tulisi oikein, eikä se perä korjauksen jälkeen ääntele.
Entä mitähän tulisi maksamaan? Tuntuu että laatikkokin ääntää joten sarkaa olisi :shock:
Jeep Cherokee KJ 2,5 CrD
Jeep Grand Cherokee 3,0 Crd Limited

Avatar
JAMANT
Site Admin
Viestit: 6435
Liittynyt: 26.03.2008. 20:33
Paikkakunta: Espoo
CONTACT:

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja JAMANT » 10.09.2015. 13:00

Ööh?? :shock: Ai perän tekijää haet?? Ei mitään hajua kuka tekis :oops: :oops:


Jokusen perän olen tehnyt, myös käytettyjä yrittänyt vaihtaa, mutta ei ne vaihtamalla käytetty käytettyyn parane... Viimeks oli akseliputki mutkalla vaikka piti olla ehjä... Laakeroitiin vanha...
Your Jeep specialist

Jeep Comanche -89, 4,0L6+AW-4+NP-231+Dana30+Dana35 w/POWERTRAX w/ 4"+ korotus & HD-steering sekä Jeep Wagoneer Limited -79, 360V8+TH-400+Quadra-Trac projekti
FJDC #1

J.S
Viestit: 14
Liittynyt: 21.06.2014. 17:26
Paikkakunta:

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja J.S » 28.09.2015. 16:57

Tarkista etukardaanin jakolaatikon puoleinen nivel. Minulla grandissa oli täysin samat oireet/äänet kuin sinun tapauksessa. Tänään vaihdoin omaani ja äänet loppui kertaheitolla. Tässä oli suojakumi hävinnyt melkein kokonaan, eikä siinä tuntunut välystäkään olevan, mutta niin vaan ujelsi 70-90 nopeuksissa..
wh 3.0 crd -07

Maick
Viestit: 13
Liittynyt: 12.07.2015. 23:09
Paikkakunta:

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja Maick » 11.10.2015. 23:00

Nyt on uudet öljyt perissä, jakolaatikossa ja vaihteistossa sekä tuo etukardaanin jakolaatikon puoleinen nivel vaihdettu, ääntää vieläkin.

Yhden kitinän sain pois kun nappasin apparin puolen eturenkaan irti ja kaskas, äänirautahan siellä muistuttaa itsestään. Nyppäsin irti ja seuraavaksi ohjelmassa jarruremppaa, uudet männät ja tilpehöörit taakse, eteen uudet palat. Liukutapit ilmeisesti jumittaa kun oli vaan tuo hantin puolen taaempi pala elinkaarensa loppupuolella, muut ok.

Takakardaanissa olin tuntevinani pienin säteittäisen välyksen kun sitä hipelöin, lieneekö normaalia vai onko siitäkin jotain sökönä.. Jäähdytysnestettä puskee jostakin pihalle kun merkkailee tuota autohallin lattiaa. Pohjapanssarin päälle tiputtelee, onkohan autoliikkeen sopimuspajan vesipumppuasennus mennyt ihan putkeen, eikai siinä motin kohdalla oikein muuta ole? Tarkemmin vuotoa en ole kerennyt vielä tutkimaan, ehkä ensi viikolla.

Harrastepeli selkeesti kun kokoajan jotakin murhetta. Turbon ja jäähdyttimen välinen letkukin hikoilee öljyä. OME:n korotusjouset ja uudet iskaritkin odottelisi asennusta. Toivottavasti nuo edullisesti hankitut 265/65/17 tassut mahtuvat alle jahka saisi vanteet hiekkapuhallettua ja pulveroitua.

Tulipas paljon tekstiä, aiheesta ja sen vierestä (enimmäkseen vierestä)
Cherokee KJ -07, OME 2"

Maick
Viestit: 13
Liittynyt: 12.07.2015. 23:09
Paikkakunta:

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja Maick » 28.11.2015. 15:29

Tämä ujellus ratkesi renkaiden vaihdolla, nyt on korotukset ja renkaiden vaihdot takana, tämä ulina katosi renkaiden vaihdolla.

Hankookin DynaPro ATM:t koossa 235/65/16 oli alla, liekkö kuluneet epätasaisesti vai jotain isompaa fibaa, mene ja tiedä. Tietääpähän välttää kesärengasostoksilla noita.
Cherokee KJ -07, OME 2"

Avatar
ImacInnes
Moderaattori
Viestit: 2614
Liittynyt: 21.03.2008. 19:25
Paikkakunta: Helsinki-A`la Malmi

Re: KJ ujeltaa

Viesti Kirjoittaja ImacInnes » 28.11.2015. 18:15

Ok.
Sehän ei siis "ujeltanutkaa" vaan renkaat lauloivat! Eli ei ollut vika vaan ominaisuus.
Normaalia maastokumeilla.
Mitä isommat nappulat sen enemmän kumit "laulaa"! ;)

t. Ismo Ämmä
Palstan yksi siivooja!
GP Korjaus Oy
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
http://www.fjdc.org
http://www.jeep.fi

Kirjoita vastaus