Vetoakselin suojakumin vaihto

Tänne kaikki yleiset tekniikan kyssärit....
W211
Viestit: 20
Liittynyt: 03.10.2008. 10:14
Paikkakunta: Keminmaa

Vetoakselin suojakumin vaihto

Viesti Kirjoittaja W211 » 03.07.2009. 21:20

Tullut tuontiauton katsastuksesta ja läpi meni :D poislukien ruotsin "luovari" joka piti tilata vegverketiltä (tai jotaki sinnepäin). Paperien tilaaminen kestänee viikon. Katsastus oli asiallinen mutta kallis, 199 E !!
Huomattiin repeämä oikean vetarin suojakumissa. Ohjeita on kyllä korjausoppaassa , englanniksi, mutta tuleeko siinä vastaan mitään kummempaa näin etukäteen kyselen.
Tarviiko jarrusatulan kanssa temppuilla kummemin.
Mikä on ABS wheel sensor jota kehotetaan varomaan.
Autohan oli grandi vm 95 ja kasikone.

Toni S.
Viestit: 325
Liittynyt: 09.04.2008. 23:23
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Toni S. » 03.07.2009. 23:50

Jösses kun oli muuten kallis katsastus! :shock: Miten pirussa se voi noin kallista olla? Onko tuo ihan normaalia hintaluokkaa tuontiautolle?

Onneksi olkoon uudesta Jeepistä joka tapauksessa. :)
Jeep Patriot '07, pikkuisen paranneltu.
Ford F-150 '88, kaipaa pikkuisen parantelua.

Kuva

jussi_r
Viestit: 9
Liittynyt: 04.04.2009. 14:41
Paikkakunta: Nurmijärvi

Re: Vetoakselin suojakumin vaihto

Viesti Kirjoittaja jussi_r » 04.07.2009. 12:14

W211 kirjoitti:Tullut tuontiauton katsastuksesta ja läpi meni :D poislukien ruotsin "luovari" joka piti tilata vegverketiltä (tai jotaki sinnepäin). Paperien tilaaminen kestänee viikon. Katsastus oli asiallinen mutta kallis, 199 E !!
Huomattiin repeämä oikean vetarin suojakumissa. Ohjeita on kyllä korjausoppaassa , englanniksi, mutta tuleeko siinä vastaan mitään kummempaa näin etukäteen kyselen.
Tarviiko jarrusatulan kanssa temppuilla kummemin.
Mikä on ABS wheel sensor jota kehotetaan varomaan.
Autohan oli grandi vm 95 ja kasikone.
Ei kait tuossa sen kummempaa ole...

Jarrusatulan kanssa temppuilu nyt ei ainakaan ole mikään paha rasti. Otat sen irti ja laitat vaikka takatukivarren päälle lötkimään. ABS:n anturi on sellainen osa, joka näissä vissiin oli joskus alkupään malleissa tai muuten aikoinaan hieman herkkä ja tarkkuutta vaativa osa. Se on se anturi, joka haistelee sitä edessään pyörivää hammaskehää. Sitä ei liene syytä edelleenkään kolhia tms.
BMW

Kirjoita vastaus