Sivu 1/1

Suuttimet

Lähetetty: 01.05.2013. 20:20
Kirjoittaja Jepulis
Jeep Cherokee 2,8 CRD kj ei lähde kunnolla käyntiin :evil: No mietittiin ja pohdittiin olisiko vika suuttimissa. yhdessä olikin ohivuotoa joten uusittiin. Suodattimet täynnä jotain mustaa möhnää, putsattiin ja saatiin nafta lentämään. Viikko, ehkä muutama, taas sama ongelma. Ei käynnisty Jeeppini helpolla. Voisikohan naisen logiikalla ajatella, että loput suuttimet täytyy vaihtaa mutta kun ohivuodot mitattiin niin ei pitäs vaihtaa. Lähdin kuitenkin kahlaamaan nettiä mistä vois saada edullisimmin Bosch 0986435149 suuttimia... ei mistään, no Valkovenäjältä joo'o rahti maksaa kamalasti.
Mitähän joku viisaampi tekis "parhaalle kulkuneuvolleni"? Ehdotus kukkalaatikoks ei kelpaa. :roll:

Lähetetty: 02.05.2013. 10:10
Kirjoittaja kozel
Kokeile siinä suodattimen jalassa olevalla pumpulla pumpata ennen starttia.
Omassa oli ilmavuotoja suodattimen luona.


Oireena oli siis että kun auto oli yön yli parkissa ja tankkissa oli neljännes tai alle ainetta niin sai jauhaa pitkään ennen kuin käynnistyi.
Tuolla käsipumpulla muutama pumppaus niin hyvin lähti käymään.

Mulla on kolme kunnossa olevaa suutinta tuosta omasta kun vaihtoivat turhaan ne. Numero pitää varmistaa vaan ku oma on 2.5crd.

Yksi mikä teki omassa samaa tuossa omassa oli että nokka-/Kampuran asentotunnistin ku temppuili niin ne ei ollu synkassa ja näin kone ei aloita dieselin ruiskutusta. Nuo molemmat anturit vaihdoin niin taas rokkaa. Löytyi ihan tarvikeosana molemmat kun bosch:n numerolla tilaili.

Niin ja loppusitaattina en ihan heti olisi suuttimia vaihtamassa ennen kuin lukee vikakoodit sun muut tutkinu.

Lähetetty: 14.05.2013. 0:44
Kirjoittaja spud
Lainaan vähän topiccia kun omassa -03 KJ 2.8 crd:ssä on ilmennyt myös käynnistysongelmaa. Jos tästä olisi apua alkuperäiselle kysyjällekin vikaa kartoitettaessa ;)

Muutaman kerran sammunut kesken ajon ja ei suostunut käynnistymään ilman pilottia. Vaihdoin suodattimen ja yritin etsiä samalla märkää suodattimen ympäristöstä + liitoksista. Polttoaineen tuleva letku oli hieman märkä juurestaan joten lyhensin molemmat terveelle pinnalle. Jatkaa edelleen samaa temppuilua. Voisiko olettaa että tuo surullisen kuuluisa valkealla, ruuvattavalla käsipumpulla oleva suodattimen jalka on pahoittanut jostakin mielensä koska olen nyt kokeillut joka kerta liikenteeseen lähtiessä pumpata paineita. Jos pumppu on valmiiksi raskas pumpata, auto lähtee normaalisti käyntiin. Jos taas saa veivata 5-10 pumppausta ennenkuin alkaa vastustaa, saa kaivaa starttipilottipurkin esille että saa käyntiin. Muuten ei edes yritä. Ei vaikka pumppaa paineet suodattimelle. Eli onko tuolla joku takaiskuventtiili joka laskee joskus paineet alas ja löpöt takas tankkiin. Tankin täyttöasteella en ole huomannut vaikutusta. Mitään johdonmukaista syytä tuohon vauhdista sammumiseenkaan en ole keksinyt. Sama ajaako ahdin punaisena pelto/sorapätkää tai tolppakamerapätkää kahden rikesakon pohjilla.. Auto on joka tapauksessa päivittäisessä käytössä. Kun pitää pilottipurkin mukitelineessä, ei edes aiheuta sen suurempaa stressiä :D

-> Jos kyse on tuosta jalan vikaantumisesta, saako jalan purettua niin pieniksi palasiksi että pääsee putsaamaan / korjaamaan jalan takaiskuventtiiliä? Vai onko pumpulle nousevaan linjaan laitettava ylimääräinen takaiskuventtiili? Jamantilta en löytänyt ainakaan nopealla vilkaisulla noita suodattimen jalkoja hyllystä. Auto on itse Saksasta tänne ajettu joten takuuvaihdon kanssa voi mennä molemminpuoliseksi vi**uiluksi jos marmoritiskiltä erehtyy edes kysymään.

-> Voiko ongelma olla luultavamiin isomman paineen puolella? Tuollakaan en huomannut mitään vuotoja eikä löpö haise. Kun paineet on hyvät, moottori käynnistyy tasaisesti ja moottorin käynti on muutenkin siisti. Ei savuta ja voimakin tuntuisi olevan tallella. Ajoin vielä varmuuden vuoksi n litran kerosiinia suoraan purkista koneen läpi suodattimen vaihdon yhteydessä mutta ei tuntunut vaikuttavan tuokaan mihinkään. Mittarikikalla koodeja ei tästä ysilöstä näytä saavan ulos :/

-> Voiko ongelma olla siirtopumpussa? Tähän ilmeisesti auttaisi tuo ylimääräinen polttoainepumppu? Muistatko Kozel, minkä merkkisen pumpun laitoit omaasi ja mistä hommasit sen? Onko alkuperäisen siirtopumpun esille kaivaminen, putsaus ja testaus järkevää?

Mitä veikkaisitte todennäköisimmäksi ongelmakohdaksi?

Tossa on katsastus ennen juhannusta ja varasin parin viikon päähän kaverilta paja-aikaa niin tarkoitus olisi pistää härveli kerralla kuntoon. Siksi kyselen näin pikkutarkkoja ;)

Lähetetty: 18.05.2013. 19:46
Kirjoittaja Sikli
Oma ZJ oli hieman tukkoinen kun ostin joten siihen piti tehdä ihan oikeaa korjausta jos kohta poppakonstejakin. Silloin tuli pinnallisesti perehdyttyä suutinten sielunelämään ja löysin sitten tuollaisen mielenkiintoisen jutun koskien Jeepin suuttimia. En väitä että olisi juurikin tämän ketjun ongelmaan sopivaa tietoa mutta sopinee keskustelun jatkoksi..

All injectors receive the same signal from the ECU to either "open" or "close", and for how long to stay open. If you have a 6cyl vehicle and all the injectors are flowing different amounts of fuel, some cylinders will be running lean and some may be running too rich because they are getting one generic signal to all injectors. So.... If all 6 injectors are cleaned and flow tested to OEM specifications, they are going to be flowing the same amount of fuel. When the ECU tells the injectors to open or close, and for how long, then the engine and each cylinder is going to receive the correct amount of fuel because all 6 injectors are flowing the same amount of fuel.

On the contrary....If one injector is replaced (which flows to OEM specs) and the other 5 injectors are dirty, restricted, or just flowing a different amount than the "clean" one, you may get the same condition as described in the first scenario above. The remanufactured injector may be performing correctly, but it may not necessarily solve the problem.

Lähetetty: 18.05.2013. 20:00
Kirjoittaja JAMANT
Sikli kirjoittaa nyt bensakoneen suuttimista, dieselin suuttimet vähän eri asia!!

Lähetetty: 18.05.2013. 21:43
Kirjoittaja Sikli
Juuh, mainitsinkin tuossa ettei ole varsinaisesti tähän ketjuun sopivaa tietoa mutta menee jonkinlaisena ketjun jatkona.. Lähinnä tuossa oli pointtina se että yhden suuttimen vaihto ei ehkä välttämättä ongelmia ratkaise. Ja auto on siitä veikeä peli että sitä ongelmaa saa välillä etsiä vaikka kuinka eikä tunnu valmista tulevan.. :)

Lähetetty: 04.06.2013. 21:41
Kirjoittaja spud
Noniin. Tohon meikäläisen ongelmaan lyhyesti..

Kozel lupautui uhraamaan tovin vapaa-aikaansa että saadaan vika selville. Eka keikalla vikakoodit:
-> P1130 fuel rail pressure sensor. Ei muuta.
Samaan syssyyn suuttimien ohivuotomittaus:
-> Kolmospytyn suuttimesta lorisi letkun läpi testerin pulloon rapiat puoli desiä kun muista nosti samaan aikaan n 15cm olisiko puolen metrin letkuihin. Melko selkee homma :)

Nyt sit toka keikan jälkeen Kozelin aiemmin topicissa mainitsemista kolmesta ehjästä suuttimesta jäljellä on enää kaksi ;) Yksi löysi tiensä meikäläisen pellin alle kun olivat samalla koodilla kuin 2.8:ssa. Ainakin tämän lyhyen testailun perusteella vika on poissa. Viimeiset viikot joutui pumppaamaan paineet lyhyenkin ajon, käytännössä kertakäynnistyksen jälkeen. Myös vauhdista sammumisiakin ehti tulla jo useampia. Kuulemma ton kolmosen ohivuoto oli sitä lajia että harvoin näkee.. Vasta 115000 ajettu suutin :roll:

Samalla vedettiin käsipumpun ruuvattava pumppu-osa momenttiin koska pumpatessa sen juuresta tihkui hieman dieseliä. Voi olla että tuokin auttaa jotain.. Melkoinen sätös muutenkin toi alkuperäinen suodattimen jalka.. Vielä ei laitettu liimalla kiinni jos sille on kuitenkin käyttöä..

Pessimisti ei pety mutta hyvältä näyttää :mrgreen:

Isot kiitokset vielä avusta ja varaosasta tätäkin kautta! Seurailen tilannetta ja raportoin jos on raportoitavaa. Toivottavasti ei :wink: